Páčia sa Vám drevené terasy a hľadáte o nich informácie a inšpirácie? V tom prípade ste správne a vítajte na našich stránkach.

Drevené terasy z exotických drevín sú vďaka svojím vysokým estetickým a technickým hodnotám vyhľadávanými prvkami modernej architektúry. Terasa sa zároveň stáva centrálnou zónou určenou pre relax v záhrade, do ktorej sa oplatí investovať.

"Exotické drevo ako materiál na drevené terasy je čoraz častejšie vyhľadávaným materiálom. Drevené terasy z prírodného dreva Vám dokážu vytvoriť plynulý prechod medzi interiérom a exteriérom. Naša firma Portwood s.r.o. Vám už 17 rokov prináša kvalitné terasové dosky."

Terasa je miestom Vášho každodenného relaxu. Je preto dôležité, aby bola terasa vytvorená v harmónii s okolím, Vašim štýlom a vyžaroval z nej pocit pozitívnej energie. Nedeľná ranná káva na terase v záhrade Vášho rodinného domu je ten správny krok k pozitívnemu naladeniu sa do voľného dňa. Samotná realizácia exteriérovej terasy je jedným z posledných krokov pri stavbe alebo rekonštrukcii domu. Preto je dobré v tejto fáze poriadne zvážiť náklady, možnosti a predstavy o Vašej budúcej terase.

Terasa z dreva Cumaru - jedného z najčastejších drevín určených na terasy

Ak ste sa rozhodli pre funkčnú a peknú drevenú terasu, je nutné premyslieť niekoľko súvisiacich detailov. Drevo je špecifický prírodný materiál, ktorý vyžaduje určité znalosti a skúsenosti. Preto je dobré zveriť montáž drevenej terasy odborníkom. Využívaním bohatých skúseností, montážnici pri inštalácii terasy zohľadňujú špecifiká dreva a v súlade s nimi navrhnú a poradia technické riešenie konštrukcie. Za 17 ročnú pôsobnosť na trhu naša spoločnosť zrealizovala tisíce m2 terás v rámci celého Slovenska.

Terasy vystavené z dosiek z tropického dreva sú exkluzívnym prvkom, ktorý ocenia hlavne investori hľadajúci tradičné, prírodné a zároveň moderné riešenie. Exkluzívne tropické drevo používane na terasy ponúka budúcim užívateľom hlavne nasedujúce vlastnosti:

Viac informácii o jednotlivých drevinách možte nájsť v sekcii: Galéria a referencie na drevené terasy       Technické listy

Dodávame a realizujeme terasy z rôznych drevín a profilov. V prípade záujmu zákazníka vyrábame vlastné profily podľa potreby. Zaoberáme sa predajom konečných terasových materiálov ako aj reziva z tropických drevín. Výhodou použitia prírodného masívneho dreva na terasy je to, že drevo sa v horúcich letných dňoch neprehrieva tak intenzívne, ako jeho plastové napodobneniny dreva, resp. kompozitné materiály na báze plastu. Nedochádza ani k radikálnym zmenám tvaru v dôsledku topenia plastu, ktoré následne spôsobuje krehnutie a praskanie v zime. V prípade mechanického poškodenia počas používania je možné terasovú dosku jednoducho obrúsiť, alebo v prípade nutnosti jednoducho odskrutkovať a vymeniť.

Drevené terasy z dreva Merbau - dreva s unikátnymi technickými vlastnosťami

Výber vhodného dreva na exteriérové terasové dosky

Správny výber dreviny s čo najvhodnejšími technickými vlastnosťami do exteriéru je základným predpokladom spĺňania Vašich očakávaní vo funkčnosti, životností a estetiky terasy.

Drevené terasové dosky z exotických drevín

Exkluzívne tropické drevo Vám prináša rad výhod v porovnaní s domácimi druhmi dreva:

Porovnanie dreva po niekoľkých rokoch s inými podobnými materiálmi.

Tradičné exotické dreviny používané na drevené terasy ako Cumaru, Ipe, Merbau, Teak, Garapa, Massaranduba používané v domovských krajinách od pradávna dokazujú aj dobré tepelnoizolačné vlastnosti. To znamená, že aj v tých najteplejších tropických dňoch Vám zaručia komfortný pohyb po terase bosou nohou. Napriek tomu že povrchová teplota terasových dosiek je nižšia o niekoľko stupňov v porovnaní s kompozitovými materiálmi, pocitová teplota na dotyk sa javí kvôli tepelnoizolačným vlastnostiam drevenej terasy nižšia. Je to ako keď stúpite bosou nohou na rovnako studenú dlažbu a rovnako studenú masívnu dosku. Ten pocit vnímame rozdielne, hoci povrchová teplota materiálu je totožná.

"Drevené terasy sú jedinečné svojimi vlastnosťami - v chladnom počasí sú na dotyk teplejšie v porovnaní s inými materiálmi (kameň, betón, plastové napodobneniny dreva). v horúčavách sú naopak pocitovo chladnejšie."

Drevo z domácich druhov dreva

Na želanie zákazníka vieme dodať aj materiál z domácich druhov drevín ako sú Smrek, Smrekovec opadavý (červený smrek) a iné. Pri domácich druhoch drevín je potrebné si uvedomiť rozdiely v technických vlastnostiach dreva ako zosýchanie dreva, tvrdosť, odolnosť voči biotickým a abiotickým vplyvom prostredia.

Z domácich druhov drevín sa nám ako najvhodnejšie dreviny javia Agát a Smrekovec opadavý. Napriek horším technickým vlastnostiam (vysoké hodnoty zosýchania, krútenie Agáta atď) je možné realizovať pekné terasy za pomerne priaznivé ceny aj z týchto drevín.

Realizácia stavby terasy z dreva

Pred samotnou realizáciou drevenej terasy je nutné mať jasnú predstavu o nasledujúcich riešeniach:

Výber vhodnéhu druhu kotvenia pre terasové dosky

Z podstaty kotvenia máme na výber viacero možností. Ide hlavne o fixovanie dosiek skrutkami, klipovými spojmi, alebo lepením. Z dôvodu, že naša firma sa úspešne vyhýba kotveniu lepením, sa tomuto spôsobu fixovania nebudeme ďalej venovať. U nás najbežnejšie používané spôsoby kotvenia sú skrutky a klipy. Pri kotvení skrutkami sa jedná o veľmi jednoduché riešenie. Používame antikorové skrukty SPAX s hnedou povrchovou úpravou. Výhodou skrutkových spojov je, že sú veľmi spoľahlivé. Sú najvhodnejším spojom pre pokládku terasy svojpomocne. Jednou z najväčších výhod kotvenia terasových dosiek skrutkami je ich rozoberateľnosť. V prípade prasknutia, alebo poškodenia terasovej dosky je možné dosku jednoducho odskrutkovať a vymeniť.

Klipové spoje sú využívané v prípade preferencie tzv. krytých spojov, keďže nie sú viditeľné z pohľadovej strany. Na ich montáž je potrený špeciálny lis, v dôsledku čoho niesú klipy vhodné pre montáž svojpomocne. V prípade mechanického poškodenia terasovej dosky, ni eje výmena možná bez demontáže ostatných terasových dosiek. V prípade použitia klipových spojov dochádza v dôsledku zosychania dreva k čiastočnému uvoľneniu spojov na terase čo spôsobuje možné vŕzganie alebo tvarové deformácie dosiek.

"Hoci je klipový spoj na terase vizuálne krajší, jeho použitie je potrebné vopred dôkladne prehodnotiť. Je otázne, či vizuálna výhoda prevyšuje rad nevýhod a horšiu pevnosť v porovnaní s jednoduchým skrutkovým spojom terasovej dosky."

Klipový vs.skrutkový spoj na terasy

Výber vhodnéhu podkladu pre drevené terasy

Dôsledná príprava podkladu na ktorý sa budú pokládať konštrukčné hranoly je dôležítý predpoklad pre dlhoročnú spokojnosť užívateľov. Rovnako ako pri iných stavebných činnostiach, cím lepšie pripravíte podklad, tým lepšie prebehne realízácia prvkov naňho naviazaných. Terasové konštrukcie sa kotvia do rôznych druhov podkladov:

Montáž do štrkového lôžka

Jedným z najbežnejších podkladov terás z dôvodu jednoduchosti a nízkej ceny je štrkové lôžko. Na výrobu kvalitného štrkového lôžka výborne poslúži dobré zhutnený makadám v dvoch vrstvách. Spodnú vrstvu o hrúbke cca 30 cm tvorí hrubší makadám frakcie 16/32. Vrchnú vrstvu o hrúbke cca 5 cm vytvoríte z jemnejšieho makadámu frakcie 8/16. Štrkové lôžko pre drevené terasy sa vyrovnáva do roviny a nespáduje sa. Do vrchnej vrstvy jemnejšieho makadámu sa ukladajú betónové pätky rôzneho tvaru (zahradne štvorce 40x40x5cm, alebo obrubníky 100x20x5cm) na ktoré kotvíme terasovú konštrukciu.

Montáž na betónovú plochu

Požitie betónovej deky ako podkladu pre terasu patrí medzi najpevnejšie riešenia. Terasové konštrukčné hranoly sa kotvia skrutkami do hmoždín. Povrch betónu je nutné vyspádovať. Výšku betonovej deky je nutné prispôsobit požadovanej výške terasy. Terasové hranoly sa vyrovnávajú do vodováhy, alebo kopírujú spád betónového podkladu. Montáž na betón patrí k ideálnym pre montáž svojpomocne.

Fixácia konštrukcie na zemné skrutky

Zemné skrutky sa používaju na montáž terasy kde nemáme predpripraveneé štrkové lôžko. Výhodou použitia zemných skrutiek je výšková nastavitelnost konštrukcie a priame navŕtanie do zeme. Je potrebne použiť skrutky dostatočne dlhé pre zapustenie do hĺbky 80 – 100 cm a zároveň ich dostatočný počet.

Na zemné skrutky sa osádza samonosná konštrukcia. Výhoda zemných skrutiek sa prejavý v členitom, zvlnenom alebo svahovitom teréne, kde je mozné výrovnať terasu do roviny rôznym zapustením skrutiek podľa potreby. Nevýhodou požitia zemých skrutiek je ich pomerne vysoká cena.

Fixácia terasovej konštrukcie do rektifikačných terčov

Plastové rektifikačné terče sa s obľubou využívajú pre pokládku terás na plochých strechách, kde je potrebné vyrovnať vyspádovaný podklad. Ich výhodou je ich nízka hmotnosť a veľmi jednoduchá inštalácia. Nevýhodou použitia rektifikačných terčov je ich vysoká cena. Na terče sa podobne ako na zemné skrutky inštaluje samonosná konštrukcia. Tá je tvorená nosnými masívnymi hranolmi, ktoré sú previazané podkladovými terasovými hranolmi.

Najčastejšie sa používajú priamo na kryciu strešnú fóliu. Ďalšou z nevýhod je, že nie sú pevne spojené s podkladom terasy. To však netvorí prekážku vo funkčnosti drevenej terasy.

Je to ako so základom domu. "Ako kvalitný bude podklad, tak kvalitné bude prevedenie terasy". Pamätajte! Podklad je základom pre Vašu terasu. Preto sa rozhodne oplatí investovať čas do čo najlepšej prípravy podkladu.

Príprava podkladu na drevené terasy

Očakávate, že Vám bude drevená terasa dlho slúžiť? Používajte len drevo vhodné na drevené terasy.

Študujte technické vlastnosti dreva a dbajte na kvalitu. Čím nižšie sú hodnoty zosýchania dreva, tým stabilnejšie sa drevo správa v prípade zmeny vlhkosti počas roka.

Chyby a omyly pri stavbe drevenej terasy

Tak ako pri každej činnosti človeka, tak aj pri stavbe drevenej terasy dochádza v dôsledku nedostatočných skúseností a vedomostí k rôznym omylom. V dôsledku chýb pri realizáci podkladu, konštrukcií a montáži terasových dosiek prichádza nespokojnosť klientov a užívateľov.

"Drevo použité na drevenú terasu je prírodný materiál so špecifickými charakteristickými vlastnosťami vrátane tých negatívnych. Napriek tomu je možné ich poznaním tieto negatíva výrazne eliminovať."

Následkom nedostatočných vedomostí sme počas našej dlhoročnej praxe boli svedkami nasledovných chýb:

Chyby realizácií spôsobené nevhodným materiálom.

Ako pri iných materiáloch, tak aj pri drevenej terase sa na trh dostávajú materiály dobrej aj horšej kvality. Pozor si treba dávať najmä pri kompozitných materiáloch nízkej ceny. Následkom výrazne nízkej ceny je výrobok nízkej kvality. Pri používaní nevhodných lacných plastov dochádza časom k výraznej degradácii kvality kompozitových dosiek. V dôsledku toho kompozitné dosky výrazne deformujú, krehnú, praskajú a lámu sa.

Vady terás spôsobené neodbornou montážou.

Drevené terasy si vyžadujú pomerne veľkú dávku skúseností realizátora. Napriek dostatočnému množstvu kvalitných montážnych firiem sa napriek tomu stáva, že montáž drevenej terasy realizujú tzv. "profesionáli - babráci", ktorí robia škôlkárske chyby. Napríklad: nedodržanie požadovaného rozostupu skrutiek, podloženie dosiek nepremokavou fóliou, kotvenie terasových hranolov na lepidlo, atď.

Drevené terasy bez skusenosti

Výsledkom takejto neodbornej práce je zväčša nezvratne poškodený materiál.

Drevené terasy si vyžadujú pozornosť od začiatku realizácie až po odovzdanie diela. Dbajte na to, aby tú Vašu terasu konzultovala s Vami a realizovala firma, ktorá ma dostatočné skúsenosti. Škody spôsobené neodbornou realizáciou terasy sú často nezvratné a terasové dosky bývajú zničené.

Chyby spôsobené nevhodne zvolenou drevinou na drevenú terasu.

Investor drevenej terasy by mal mať jasnú predstavu ohľadom svojich očakávaní a tie zrozumiteľne odkonzultovať s realizátorom projektu. Existuje nespočetné množstvo drevín, ktorých drevo je možné použiť na stavbu drevenej terasy. Preto je výber dreviny vzhľadom na jej technické vlastnosti kľúčovým faktorom vedúcim k spokojnosti zákazníka. Týmto sa vyhnete vyzuálnym a estetickým vadám spôsobených prirodzeným správaním sa jednotlivých druhov dreva. Prirodzenou historickou selekciou sa dospelo k jednotlivým drevinám viac alebo menej vhodných k stavbe terasy. Jeden z najdôležitejších parametrov dreva na terasy okrem tvrdosti a odolnosti voči vonkajším vplyvom je zosychanie. Drevo zosychá v každom smere rôzne. Najmenšie hodnoty zosýchania má v pozdĺžnom smere, najväčšie hodnoty zosychania vykazuje drevo v tangenciálnom smere. Čím nižšie je percento zosýchania dreva, tým stabilnejšie sa budú správať vaše dosky na terase.

"Všímajte si hodnoty zosýchania dreva! Zosýchanie je jeden z kľúčovej fyzikálnej vlastnosti dreva vplývajúca na tvarové zmeny jednotlivých dosiek a tým pádom celej drevenej terasy."

Medzi ďalšie dôležité vlastnosti dreva určeného na drevené terasy patrí tvrdosť a odolnosť voči biotickým a abiotickým vplyvom vonkajšieho prostredia.

Chyby a vady pri stavbe drevenej terasy

Drevená terasa a jej údržba

Drevené terasy si v princípe nevyžadujú výrazne vyššiu starostlivosť oproti materiálom. Napriek rôznym argumentom ohľadom náročnej údržby je nutné povedať, že aj v prípade bežného čistenia a bez akejkoľvek dodatočnej starostlivosti sa budete tešiť z Vašej terasy dlhé roky.

Bežná sporadická údržba

Bežná údržba drevenej terasy zahŕňa jednoduché občasné čistenie povrchu. Ide o zametanie a odstraňovanie bežných nečistôt bez pomoci špeciálneho náradia. V pípade mechanického poškodenia dreva je dobré poškodené miesto jemne prebrúsiť brúsnym papierom.

Sezónna údržba drevených terasových dosiek

Olejovanie drevenej terasy predstavuje najväčšieho strašiaka potenciálnych užívateľov, avšak lejovanie predstavuje alternatívnu a nie nevyhnutnú starostlivosť o drevené terasy. V dôsledku intenzívneho slnečného žiarenia dochádza k prirodzenému zošedneniu dreva. Ide o tzv. patinu. Terasy s dreva olejujeme kvôli ochrane pred UV žiarením. Oleje obsahujúce UV filter chránia drevo pred stratou jeho pôvodnej farby. Môžu sa používať oleje na terasy pigmentované alebo bezfarebné. Všeobecne sa da skonštatovať, že pigmentované oleje obsahujú viac UV blokátorov ako bezfarebné oleje.

Renovácie a rekonštrukcie terás

Prebrúsenie terasových dosiek predstavuje technicky najnáročnejší typ údržby drevenej terasy. Ide o sporadickú údržbu terasy, ktorou sa prinavráti drevenej terase jej pôvodná farba a obnoví sa typická kresba dreva. Ide o údržbu na vyžiadanie, ktorá sa výkonáva raz za pár rokov. Počas brúsenia sa odstránia vrchné nečistoty a hlavne hlbšie povrchové poškodenie drevených dosiek. Zahladí sa povrchové opotrebenie. Brúsením drevenej terasy sa odoberie len veľmi tenká vrchná vrstva dreva. V dôsledku brúsenia terasy nedochádza k degradácii mechanických vlastnosti drevenej terasy. Brúsenie dosiek nie je vyslovene nutné z pohľadu životnosti, resp. užívania terasy. Ide hlavne o údržbu vplývajucú na estetiku terasy.

Pri použití vhodného druhu dreva sú rekonštrukcie drevenej terasy z dôvodu zničenia užívaním veľmi zriedkavé. Životnosť terás zvyčajne ďaleko presahuje bežné potreby. Vynútené rekonštrukcie sú zvýčajne výsledko neodbornej montáže, resp. nevhodnej voľby dreviny.

"Voľbou vhodného druhu dreva a povrchovej úpravy terasy viete starostlivosť o drevenú terasu minimalizovať na úroveň štandarnej terasy z iných materiálov."

Odšedenie dreva

Každe drevo vystavené priamemu slnečnému žiareniu postupne stráca svoju prirodzenú hnedú farbu a získavá tzv. patinu. Spôsobov odstránenia patiny, resp. odšedenia drevenej terasy je niekoľko. Tým jednoduchším spôsobom je mechanické obrúsenie vrchných dosiek brúsnym papierom. Ide o jednoduchý úkon ktorého výhodou sú nízke náklady a možnosť odstrániť drobné povrchové nerovnosti.

Doplnky k dreveným terasám

Popri realizácii terasy vieme vyrobiť a dodať rôzne doplnky ako sú drevené kvetníky, lehátka, kryty bazénových šácht, obklady výriviek, stojany, integrácia osvetlenia atď.

Akciové ponuky terasového materiálu na leto 2021

Práve pre Vás naskladňujeme novú dodávku kvalitných terasových dosiek Cumaru 120 x 21 mm, s hranolmi a kotviacimi skrutkami v akciovej cene 59.90 €/m2 dosky vrátane DPH.

Ak ste niečo nenašli, čo ste hľadali o drevených terasách, volajte tel.č. + 421 911 948 032 .